שיטת מלודי פון היא שיטה שפותחה על ידי דר' קלאודיה אנבה, קלינאית תקשורת- בשנת 2015 . שיטה זו מבוססת על ניסיונה הקליני של יותר מ-20 שנות עבודה בתחום של טיפול בגמגום, הפרעות שפה, שיבושי היגוי, הפרעות קול, דחיקת לשון והפרעות בליעה ועל עבודת מחקר שהוצגה בכנסים ופורסמה בכתבי עת בארץ ובעולם.

בעזרת שיטה זו, מבוגרים וילדים יכולים למצוא דרך קצרה ויעילה לשיפור השפה והדיבור . כבר מיום האבחון ובמהלך הטיפולים, הילד והמבוגר לומדים כיצד להגות מילים ומשפטים באופן קל, יעיל ומאתגר יותר(כמובן שהצלחת הטיפול תלויה במקור ההפרעה וביכולות המטופל).

במהלך הטיפול בעזרת שיטת "מלודי פון" במקרים של הפרעות שפה אצל ילדים ומבוגרים, שיבושי היגוי וגמגום, מתרגלים את הדיבור בסיטואציות יום-יומיות, לרבות דיבור בעוצמה מול קהל, דיבור בטלפון, תיאור תמונות וסיפור חוויות בצורה קלה ויעילה.

שיטת מלודי פון מבוססת על העיקרון, לפיו כל אדם יכול לרכוש את השפה ובמהלך הדיבור, הוא יוצר את המסר האינדיבידואלי שלו. בשיטת מלודי פון אני עוזרת להורים וילדים להשתמש בתבניות פשוטות של משפטים, כדי שיהיה להם קל לבנות משפטים ולשנות את המילים שבתוך המשפט באופן אוטומטי במהלך הדיבור.

המעבר בין השלבים השונים של השפה, בין השלב החד- מילי (שימוש במילה אחת) לצרוף של מילים במשפטים (שימוש של 2 מילים ומעלה) הוא אתגר הדומה לתחילת ההליכה. ילדים נופלים לעיתים והוריהם מלווים אותם לקום, מעודדים אותם להמשיך ללכת ואינם נוטים להתייחס לתסכול שנובע מהנפילה. כך גם לגבי השפה, בגללה מרגישים הורים וילדים תסכול. מצד ההורה, כי אינו מבין את דיבור הילד. מצד הילד, כי דיבורו אינו ברור ולכן לא מצליח להשיג את מטרתו.

לכן, שיטת מלודי פון, מאפשרת מפגשים של הנאה, בהם אפשר לחוות תסכול, אך בו בזמן גם להורים וגם לילדים זהו מפגש של למידה בו אנו מעודדים את היכולת לתקשר במילים תוך שילוב של אהבה ותקשורת הדדית.

שיטת מלודי פון מבוססת על העקרונות הבאים:

מרכיבי שיטת מלודי פון לילדים:

» שימוש בדו-שיח
» שילוב של מרכיבי שפה שונים כמו אוצר מילים, פעלים, מושגים ואבסורדים בהם אנו נעזרים כדי להצליח בשיחה תוך שימוש באינטונציה מתאימה.
» תרחישים, פתרון בעיות וסיפורים העוזרים לנו לפגוש את השפה באופן יום-יומי ולתרגל אותה.
» דו-שיח, שאינו כולל שימוש בשינויים במנגינה, קצב מתאים לדיבור והגייה תקינה, לא יאפשר את הבנת המסר.

noun_29713_cc

שיטת מלודי פון לשיפור איכות הקול:

הקול הוא מרכיב מיוחד של האדם, אשר ניחן ביכולות טבעיות להפקה שלו. בזמן שימוש רב בקול, הן בעבודה והן בתחביבים כמו שירה, משחק או אפילו הגעה למגרש הכדורגל כדי לעודד את הקבוצה האהובה, נדרש מהקול שימוש יתר על המידה.

במצבים כאלו מאבד הקול את איכותו. שיטת מלודי פון עוזרת לדובר להרגיש, לזהות ולנצל את הטון הטבעי של גופו בזמן שמדבר בסיטואציות שונות. כידוע הקול משתנה בהתאם לסיטואציות שונות כמו דיבור בטלפון, דיבור מול קהל, דיבור בזמן ויכוח ודיבור עם קרובי משפחה.

מבחינת הדובר, דיבור על פי שיטת "מלודי פון" מחזק את השימוש בתהודה קדמית, דבר שמבטיח הפחתת לחץ יתר של השרירים באזור הגרון בזמן הדיבור. במהלך הטיפול לומד הדובר איך להשתמש בעוצמה גבוהה בקולו על ידי שימוש נכון בנשימה ללא נזק במיתרי הקול.

התרגול נעשה על ידי סיטואציות שונות במהלך הטיפול לומד הדובר איך להשתמש בעוצמה גבוהה בקולו על ידי שימוש נכון בנשימה ללא נזק במיתרי הקול. התרגול נעשה על ידי סיטואציות שונות כמו דיבור ספונטני, דיבור בטלפון, דיבור מול קהל, דיבור בקול רם.

noun_21602_cc-

שיטת מלודי פון לשיפור שטף הדיבור:

שיטת מלודי פון, משפרת את שטף הדיבור גם לילדים וגם למבוגרים.

במהלך הטיפול, נעשה שימוש בתבניות שונות של משפטים תוך שימוש מתאים באינטונציה גם במילים וגם במשפטים לצורך שיפור משמעותי של שטף הדיבור.

במהלך הטיפול עובר הדובר משימות ברמת שפה שונות: משפטים פשוטים, משפטים מורכבים ומשפטי סיבה כדי ללמוד כיצד לשפר את שטף הדיבור ולהרחיב את השימוש בתבניות אלו בדו-שיח ביום יום.